Na pultech obchodů je sice spousta ovoce, ale ne všechno má sladkou dozrálou chuť. O zelenině ani nemluvě. Už se těším, jak si budu moci ze zahrádky sklidit své vlastní plody plné vitamínů. Ale protože to je ještě dlouhá doba, pěstuji celoročně zeleň alespoň na parapetu. Namíchala jsem si koupená semínka řeřichy, vojtěšky alfa-alfa a hořčice a ty jedu v nakličovací misce celý rok.
Semínka řeřichy se dají koupit všude, stačí je doma jen na půl dne namočit a pak dát buď naklíčit na vlhkou vatu nebo do nakličovací misky, kam se do spodní mističky nalije voda. Doporučuji nedávat semínek moc, protože nabobtnají a pak se vám může stát, jako ze začátku mně, že se vám do misku nebo na vatu ani nevejdou. Chce to vyzkoušet.
Řeřicha vyroste v teple již po třech dnech, je pravda, že v zimě ji sklízím až tak po 5 – 6 dnech. Přidávám si ji do salátu a zbytek rodiny si ji občas dá na chleba. Pokud jste do zdravé výživy blázen jako já, určitě oceníte každodenní přísun čerstvých vitamínů. Dokonce se mnou miska se semínky jezdí i na dovolenou, loni jsem ji měla v Alpách, kde mi na parapetu po celý týden rostly čerstvé rostlinky.
Doma jsem zkoušela klíčit i brokolici, ale trvalo to dost dlouho, tak jsem si nakonec řekla, že když jsem čekala tak dlouho, tak jí všechnu nesním hned najednou a zasadím rovnou do země k dalšímu pěstování.
Tato klíčící rostlinka má obrovské množství vitamínů, hlavně vitamín C, který potřebujeme hlavně v zimě pro posílení imunity a dále vitamíny skupiny B, jejichž nedostatek se může projevit v podobě aftů nebo popraskaných koutků, ekzému či padání vlasů.
Řeřicha obsahuje železo, vápník a jód pro správnou funkci štítné žlázy a hlavně hodně omlazující ho vitamínu E! 🙂 Tento vitamín chrání naše buňky před poškozením volnými radikály, působí tedy jako antioxidant. Vaše pokožka ocení přísun vitamínu E a pokud ještě přidáte tělu během dne koktejl smoothie ze zelených rostlinek (špenát, polníček, rukola) třeba s banánem nebo mangem, budete zírat, jak vaše pokožka krásně zareaguje. Mohu potvrdit, mám vyzkoušeno na vlastní kůži. 🙂 Odmění se vám pružností a hebkostí. A právě tento omlazující vitamín E se vyskytuje hlavně v naklíčených semínkách.
Protože má řeřicha jemně štiplavou chuť, hodí se všude tam, kam byste použili pažitku. Já ji přidávám do pomazánek, jako ozdobu na chlebíčky nebo hlavní chod oběda a nadrobno pokrájenou ji dávám na závěr vaření i do polévky. Ale jinak do svých salátů ji přidávám celou i s klíčky. 🙂
Je mi líto, když v restauraci při obědě vidím ostatní, kteří to zelené ze svého talíře hned vyhazují a pak chodí v zimě do lékárny pro potravní doplňky a chemicky vyrobené vitamíny.
Uvidíte, jak vás tato zdravá svačinka nabije energií. A pokud budete klíčící rostlinky konzumovat častěji nebo přímo pravidelně, celkem brzy na sobě poznáte jejich blahodárné účinky ve formě přílivu nové energie a super nálady! To stojí za to vyzkoušet, co říkáte?
Hlavně pozor, až budete tyhle zelné dary přírody jíst, nezapomeňte jíst „vědomě„, tedy uvědomovat si, co vlastně jím a jaké obohacení to mému tělu přinese. Mělo by jít o vědomý proces, který připraví naše trávení na příjem nové potravy. Od toho je název „slinivka“, protože tento orgán zvolí správné trávicí enzymy podle toho, co vyhodnotí v ústech naše sliny. U potravy, kterou sníme rychle, nestihnou slinné žlázy vyslat slinivce příslušné informace, a nám je po jídle těžko a trávení probíhá dlouho se spoustou spotřebované energie. Pak se nám chce po obědě spát a už nejsme bez kávy ničeho jiného schopni.
Oživte svůj okenní parapet krásnou minizahrádkou a odvděčí se vám nejen vaše tělo, ale budete mít i super náladu, až uvidíte, jak sklízíte plody své práce, které vám tak maličké udělají tak obrovskou službu. 🙂
Dobrou chuť!