Lichořeřišnice – antibiotický poklad

Možná vás překvapí, že často máme v zahradě rostlinky, o jejichž síle se nám mnohdy ani nezdá. Mezi takové rozhodně patří lichořeřišnice větší (Tropaeolum majus), kterou určitě všichni známe třeba ve formě potravinových doplňků či kapek při antibakteriální nákaze.

Tato úžasně skromná rostlinka, kterou mají mnozí z nás na zahrádce, protože se sama ráda vysemeňuje, má obrovsky silné účinky na naše tělo. Lichořeřišnice patří mezi přírodní antibiotika a je schopná porazit i streptokoky či zlatého stafylokoka (mám vyzkoušeno ve vlastní rodině).

Lichořeřišnice je plazivá jednoletka, která kvete oranžovými, případně červenými kvítky. Všechny části rostliny jsou jedlé, rostlinka chutná trochu pikantně, kořeněně, ale pokud si její listy rozmixujete třeba do smoothie, jako to dělám já, tak se její chuť rozhodně nepozná. Ale naopak, pokud potřebujete okořenit letní salát, je lichořeřišnice svou pikantností tou pravou volbou. Jíst se mohou listy, květy i měkká nedozrálá semena.

Můžeme ji sušit, zamrazit, mixovat do smoothie, připravit tinkturu

Já si listy i květy suším na zimu do čaje a občas dám čerstvě natrhané květy a listy do kelímku s vodou nebo tvořítek na led, strčím do mrazáku, nechám zmrznout a pak jednotlivé kostičky vyndavám v zimě a mám „čerstvé“ části lichořeřišnice do smoothie. Rozmixuji spolu s banánem, vodou, špenátovými lístky nebo něčím jiným zeleným (rukola, řapíkatý celer, polníček, pampeliškové listy), co je zrovna po ruce. Nikdy nepřidávám mléko ani žádné jogurty apod.

A kde všude nám lichořeřišnice pomáhá?

Jak jsem už zmínila, je to silné přírodní antibiotikum a působí v našem těle protizánětlivě. V zimě ji můžeme použít při nachlazení, zánětu středního ucha, angíně, onemocnění dýchacích cest nebo při zánětu průdušek. Lichořeřišnice nám svým užíváním pročistí tenké a tlusté střevo od nežádoucích kvasinek a plísní, které se množí hlavně díky cukru a kynutým jídlům.

Je také perfektní spojenec na cestách, kdy nás přepadne zánět močových cest nebo jiné urologické problémy. Při různých poraněních na kůži můžeme použít jako obklad čerstvé listy nebo šťávou z rozdrcených listů potírat pokožku.

Lichořeřišnice svoji silou dokáže potlačit streptokoky, stafylokoky, ale i salmonelu nebo obávanou bakterii Escherichia coli

Vřele doporučuji pár semínek do záhonu a máte postaráno o celoroční přísun protizánětlivých látek. 🙂 Rostlinka je nenáročná, roste téměř sama a vysemeňuje se taktéž sama. Takže dalším rokem ji budete mít opět v záhoně, aniž byste museli myslet na její opětovný jarní výsev.

Opravdu to stojí za to, doporučuji pořídit a konzumovat preventivně kdykoli.

Úžasné video o lichořeřišnici a jejím využití. Možno přepnout na české titulky.

Pokud vás zaujalo téma léčivých zahrad, můžete mrknout zde.

Vyzkoušejte na vlastní kůži umění léčivé zahrady. 🙂

"Mou vášní je zahrada. Umím vnímat její sílu a čerpat z ní energii. Už Carl G. Jung říkal, že pro psychiku člověka je nesmírně důležité vlastnit kousek půdy nebo pozemku. Ožije tím jeho duše a dávné cítění. Pokud i vaše duše volá po seberealizaci a návratu ke kořenům, jsem tu pro vás. Naučím vás rozumět vaší zahradě i rostlinám tak, že budete vy i vaše návštěvy neustále plní energie a pohody." Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.