Divoké byliny jsou jsou dokonalé v umění přežít. Musí vystačit s tím, co jim dá příroda k dispozici, neznají žádná hnojiva, musí si poradit s nedostatkem vody a musí se zároveň prosadit proti spoustě konkurentů, aby se na svém stanovišti udržely.
Všechny tyto vlastnosti se odrážejí v jejich nutriční hodnotě. Nabízejí totiž téměř všechno, co je k přežití třeba. V porovnání s kulturními rostlinami obsahují mnohem více hořkých látek, tříslovin, rostlinných hormonů a jiných zdraví prospěšných látek.
Tyto rostlinky jsou totiž odkázány v přírodě pouze samy na sebe a musí se umět o sebe postarat. Musí mít takové zásoby, aby dané vegetační období přežily a ještě mohly vytvořit semena pro následující rok.
Oproti pěstovaných druhům je to obrovský rozdíl. Pěstované druhy jsou si vědomy toho (i rostliny mají své vědomí), že živiny i voda jim jsou stále dodávány a kdykoli k dispozici, takže si v sobě tolik zásob nevytvářejí. Nemají důvod. Přesto jsou samozřejmě zdravé a bohaté na minerály, ale oproti druhům volně rostoucím v přírodě je to rozdíl jako škodovka proti lamborghini. Jenže musíte vědět, jak na to, abyste z nich měli ten největší užitek…
Divoké rostliny rostou samy a můžeme je sbírat po většinu roku, nemusíme je nákladně hnojit, zalévat a hlídat před škůdci. Mimochodem proč myslíte, že divoké rostliny jsou jen minimálně napadány hmyzími škůdci? 🙂
Nemusíte z daných rostlinek dělat hned salát nebo je přikusovat k večeři. Pro začátek můžete podpořit své zdraví tím, že je třeba s banánem (či jiným ovocem) dáte do mixéru a s použitím sklenky vody nebo mandlového mléka a lžičky kokosového oleje si připravíte lahodné smoothie. (Varianty smoothie naleznete zde>>)
sedmikráska – její květy dávám do smoothie spíše nahoru na ozdobu nebo jen tak na placky či chléb
pampeliškové listy (květ) – jsou cenným zdrojem hořčin, a proto mimo pomáhají našemu tělu při očistě jater a žlučových cest.
bršlice kozí noha – z jejích listů se dříve dělával špenát. Dnes jejich léčivou sílu můžeme využít při léčbě dny a revmatických obtíží. Působí močopudně, takže má příznivý vliv na odvodnění organismu. Je vhodná do jarní detoxikační kúry, kdy pomáhá zbavovat organismus toxinů.
mochna husí – uvolňuje hladké svalstvo a působí tak proti křečím, má rovněž protizánětlivé účinky. Podporuje činnost jater a tvorbu žluči.
ostružiník – jeho listy přidáváme do smoothie a mají výborný účinek na zklidnění žaludku. Podporují činnost střev a správné trávení, jsou výborným prostředkem proti průjmům.
popenec břečťanolistý – výborně čistí trávicí trakt od parazitů a má dezinfekční a močopudné účinky.
ptačinec žabinec – je využíván k hojení ran, ekzému a vředů, příznivě působí při revmatismu.
merlík bílý – najdete ho snad úplně všude a hodí se nejen do smoothie, ale jeho drobné lístky lze použít i do salátů.
Klidně můžete přidat i mladé lístky kopřiv nebo jitrocele, maliníku, hlavičky červeného jetele, který je svými účinky vhodný zejména pro ženy.
Dnes je úplněk a to je síla bylin obzvláště velká. Využijme toho a nasbírejme si tyto rostliny klidně i do zásoby. Já je mívám v krabičce v ledničce třeba i 5 dní a jsou stále čerstvé. Je to cenný zdroj vlákniny, která blahodárně působí na náš střevní trakt (více o jejím účinku zde).
Konzumací divokých rostlin zažije vaše tělo i mysl jakousi lehkost bytí 🙂 , budete se cítit lehcí, nezatížení žádnými problémy a starostmi, projasní se vám vědomí a budete vnímat věci, které jste dosud opomíjeli.
Nesnažte se proto tyto rostliny jen tak bezhlavě pojídat. Naučte se jíst (a dělat věci v životě) vědomě. Je to stejné, jako byste si koupili drahou knihu a místo, abyste přečetli její obsah, byste se neustále kochali její obálkou.
Naučte se na to jít jinak. Změťe své uvažování. Celý váš život je postavený na způsobu uvažování.
Jíst to vědomě. Propojit se s tím. Být si vědom toho, co mi tento pokrm předává a s radostí (a láskou) to přijmout. Jde o onen vnitřní pocit vděčnosti, vyvolávající v nás radost.
Přeji krásný požitek z divokých rostlin. 🙂