Tuto nenápadnou jarní bylinku mám moc ráda. Člověk si jí všimne většinou náhodou, protože se v trávníku vyskytuje před první sečí, a to v nižším porostu. Má ráda vlhká místa s dostatkem slunečního svitu, takže ji můžeme vidět na louce, u potoka nebo podél cesty, která je mírně zastíněná a udržuje si patřičnou vlhkost.
Nám se kontryhel již několik let vyskytuje na zahradě a musím říci, že si ho tam hýčkám. Vyhovuje mu poloha zahrady u lesa, tedy vlhké podmínky a sem tam sluneční paprsky.
Kontryhel obecný (Alchemilla vulgaris) kvete většinou v květnu, než ho přerostou ostatní rostliny v trávníku, kde už pak během léta nemá dostatek prostoru se zviditelnit.
Pokud potřebujeme pomoci léčit neduhy gynekologického charakteru, srovnat hladinu chlesterolu v krvi nebo zatočit s chudokrevností, pijeme 2-3x denně čaj, který připravíme zalitím 2 čajových lžiček sušené bylinky 250 ml vroucí vody. Necháme 8 minut louhovat a popíjíme zhruba 1 měsíc (mimo dobu menstruace) a pak si dáme 1 týden pauzu. Poté můžeme opět pokračovat.
Kontryhel nám udělá větší službu čerstvý, a to přidáním čerstvých lístků do salátu nebo i s natí do smoothie (nápady naleznete zde). Čerstvé lístky spolu listy pampelišky, salátu (polníček, hlávkový, rukola,..), jedním banánem nebo jahodami dáme do mixéru, přidáme asi 300 ml vody, můžeme přidat lžičku chia semínek a pár vteřin pomixujeme.
Vznikne lahodný nápoj, který je chutný podle toho, jaký druh ovoce si do toho právě přidáte. Mně úplně nejvíc chutná místo vody použít jako základ „mandlové mléko“. To je nejlahodnější :-).
A co to našemu tělu přinese?
Především dostatek vitamínu C, železa, zinku a hořčíku. Dále podporu činnosti ženské hormonální soustavy a úpravu hladiny hemoglobinu v krvi (pomáhá i červená řepa zde>>). Dokáže nás zklidnit podobně jako mateřídouška a ženy si ji oblíbily hlavně pro její schopnost podpory funkce dělohy a těhotenství vůbec. Mnoho ženy díky popíjení kontryhelu donosilo zdravé dítě, neboť bylinka posiluje vazivo dělohy.
Rovněž pomáhá ženám srovnat periodu a snížit projevů premenstruačního syndromu (i když tam se projevuje faktorů více – omezit sladkosti, zařadit více dýchacích cviků na uvolnění těla a mysli a jógových pozic na podporu vaječníků,..). My ženy používáme kontryhel jako prevenci proti bílému výtoku. Je toho mnoho, neboť kontryhel je opravdu všestranná bylinka, kterou bychom si měli v trávníku hýčkat. 🙂
Tak až půjdete příště kolem kontryhele, utrhněte si pár snítek, vhoďte do mixéru (viz výše) a popíjejte s vědomím, jakou službu jste sobě prokázali.
„To uvědomění si síly této rostlinky je na celém procesu asi to nejdůležitější. Neboť cílem pro uzdravení a podporu zdraví a psychiky je uvědomovat si, co v danou chvíli pro sebe dělám. Vnímat to, vychutnat si to, soustředit se na tělo a oblasti, kterým to přinese nádherný bonus!“
Žijte vědomě, ne jako roboti! Tak ať vám pomáhá a jste po celý rok zdraví!